Masz pytanie?
Wyszukiwarka
Subskrypcja

Wizyt:
Dzisiaj: 3Wszystkich: 61184

Joanna Świerczyńska

Ukończyła grafikę na warszawskiej ASP, dyplom w pracowni grafiki – linorytu prof. Haliny Chrostowskiej i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Mieszka i pracuje na Pradze.

W latach 80-tych 20 wieku uczestniczyła w niezależnym życiu artystycznym. Układa programy i realizuje warsztaty autorskie, współpracuję z grupami kreatywnymi.
Prowadzi warsztaty malarskie w siedzibie Stowarzyszenia 81 stopni na Pradze oraz warsztaty kreatywne min dla Fundacji Barwy Kultury, Hereditas, Fundacji Projan. Współpracuje z Warsoff - Alternatywne Zwiedzanie Warszawy. Prowadzi zajęcia kreatywne dla kobiet pod hasłem Koło Gospodyń Miejskich.

Współpracowała z artystą Pawłem Althamerem przy projekcie "Draftmen's Congress" na 7 Berlin Biennale /maj-czerwiec 2012.

Była współorganizatorką i uczestniczką wraz z A. Żmijewskim i P. Althamerem Kongeru Rysowników 8-10.12. 2012 w klubie "Projekt" na Pradze.

Uczestniczyła w projekcie P.Althamera i A.Żmijewskeigo "Cześć Akademii" -maj 2013, "Winter Holiday Camp" w CSW 1013/14.

_______________________________________________________

Fragment wstępu do katalogu wystawy monotypii z roku 1989 w Galerii Test:

„Kiedyś o artystach tworzących w tym duchu mówiono „intymiści”, a o zawartości obrazów, że to 
rodzajowość intymna. To dobre określenie można rozciągnąć i na twórczość Świerczyńskiej. Małe psychologiczne obrazy nie opisują zdarzeń, ledwie je sugerują, odczytujemy
je po swojemu, chłonąc przede wszystkim klimat malarski i emocjonalny.” (..)
kurator wystawy Danuta Wróblewska

Jest zainteresowana przedstawianiem raczej ludzkich emocji niż konkretnych sytuacji. Sylwetka jest raczej motywem kompozycyjnym ale też jednocześnie zawartością, sensem.
„Autorka przybliża się ku swoim bohaterom z czułością..wydaje się sama czekać na rozwój wypadków w ich życiu. Jak w przypadku „małych mistrzów”holenderskich czy we wnętrzach pędzla Bonarda.

W pracowni "12 m/kw na Pradze" rezyduje od 2010. Miejsce zyskało nazwę od, jak łatwo się domyśleć, od zajmowanej powierzchni w m/kw. Villarda nie musi zmieniać się wiele, by wszystko odebrać po swojemu. Odbiór jest w nas” Danuta Wróblewska kuratorka wystawy pt. „Pływaczka i inni” w Galerii Test ,1992.

Jestem również zwolenniczką współpracy twórczej z przedstawicielami sztuki naiwnej czyli artystami amatorami jak i różnorodnymi działaniami partycypacyjnymi łączącymi działalność artystów z działaniami amatorów.Po doświadczeniu prawie dwumiesięcznej aktywności przy Kongresie Rysowników w trakcie 7 Berlińskim Biennale w 2012 oraz min. z pracy z Grupą Nowolipie (stworzoną 20 lat temu pracownie w której tworzą artyści oraz amatorzy) dostrzegam w takim działaniu olbrzymi potencjał po obu stronach-wymiana energi twórczej pozwala na osiągniecie nowego spojrzenia i uzyskania nowych efektów w pracy.

 

www.joannaswierczynska.pl

joa_swierczynska@poczta.onet.pl

 

 • Fruwam linoryt barwny
  Fruwam linoryt barwny
 • Dzwięki muzyki linoryt barwny
  Dzwięki muzyki linoryt barwny
 • Na wystawie olej na płótnie, 50x70 cm, 2014r.
  Na wystawie olej na płótnie, 50x70 cm, 2014r.
 • Tatuaze olej na plotnie 2010
  Tatuaze olej na plotnie 2010
 • Dodaj link do:
 • facebook.com

Facebook